Folsav és folát: hogyan jussunk hozzá elegendő mennyiségben?
10 ápr.
0 Comment(s)9 Megtekintések
Bár a folsav és a folát között különbség van, gyakran mégis egymás szinonimájaként használják őket. Miért fontos a folsav a várandósság során? Hogyan válasszunk készítményt, ha szervezetünk hiányt jelez? B9-vitamin: mi a különbség a folsav és a folát között? A folát a B9-vitamin természetben előforduló típusa. Mielőtt a véráramba kerülne, az emésztőrendszer a B9-vitamin biológiailag aktív formájává alakítja át, amely 5-MTHF néven, illetve L-metilfolátként ismert. A folsav a B9-vitamin szintetikus formája, amelyet pteroilmonoglutaminsavnak is neveznek. A folsavval többnyire étrend-kiegészítő formájában találkozhatunk, forrásai közé tartoznak a még a folsavval dúsított reggeli gabonafélék is. A magas foláttartalmú élelmiszerek közé tartoznak:
a spárga
az avokádó
a kelbimbó
a leveles zöldségek, mint a spenót és a fejes saláta.
A folsav hatása A folát részt vesz a normál aminosav-szintézisben és szerepet játszik a sejtosztódásban, emellett hozzájárul
a normál vérképződéshez.
a normál homocisztein-anyagcseréhez,
a normál pszichológiai funkció fenntartásához, illetve
az immunrendszer megfelelő működéséhez.
A várandósoknak, illetve már a tervezett terhesség előtt folsav szedését javasolják a súlyos születési rendellenességek megelőzésére, mivel a folát a terhesség alatt részt vesz az anyai szövetek növekedésében is. Folsavhiány és ajánlott mennyiségek A folsav naponta elfogyasztandó mennyiségét ajánlott napi adagnak (RDA) nevezik. A folsav RDA-értékét étrendi folát-egyenértékben, azaz DFE-ben adják meg. Ennek az az oka, hogy a szervezet jobban felszívja a táplálékkiegészítőkben lévő folsavat, mint az élelmiszerekben található folátot.
1 mcg DFE megegyezik az élelmiszerekben található 1 mcg foláttal, míg 1 mcg DFE megegyezik a folsav étrend-kiegészítők 0,6 mcg-jával.
Az ajánlott napi adag felnőtteknél 400 mcg DFE.
Terhesség esetén az RDA 600 mcg DFE, míg szoptatás esetén 500 mcg DFE.
A folsav más B-vitaminokkal együttműködve szabályozza a homocisztein nevű aminosav szintjét. A homocisztein magas szintje ugyanis a szervezetben növelheti a szívbetegségek és a stroke kockázatát. Emellett az emésztési zavarok, például a cöliákia megakadályozhatják a szervezetet a tápanyagok megfelelő felszívódásában, akárcsak a túlzott alkoholfogyasztás. A vér alacsony folátszintje foláthiányos vérszegénységet okozhat. Ha ez kialakul, a szervezet nagyobb vörösvértesteket termel, amelyek nem működnek megfelelően. A gyakori tünetek közé tartoznak többek között:
a fáradtság,
az alacsony energiaszint,
a látási problémák és
a memóriazavar.
Folsav-túladagolás A folsav napi 1 mg-nál nagyobb adagban történő alkalmazása már nem biztonságos, mivel a túladagolás
gyomorpanaszokat,
hányingert,
hasmenést,
ingerlékenységet,
zavartságot,
viselkedésváltozást,
bőrreakciókat,
görcsöket és egyéb mellékhatásokat okozhatnak.
A magas folátbevitel elfedheti a B12-vitamin hiányát, egészen addig, amíg annak neurológiai hatásai visszafordíthatatlanná nem válnak. Ez általában a folsav és a B12-vitamin napi ajánlott bevitelének 100 százalékát tartalmazó vitaminkészítmény alkalmazásával orvosolható. Az étrend-kiegészítő készítmények nem helyettesítik az egészséges életmódot és a vegyes, kiegyensúlyozott étrendet. Mire jó a folsav tabletta? A folsavat az alacsony folsavszint (folsavhiány) és a magas homociszteinszint (hiperhomociszteinémia) megelőzésére és kezelésére használják. Egy igazán minőségi multivitamin készítmény, mint amilyen az USA medical Multivitamin for Women és az USA medical MULTIVITAMIN for Men kapszula, a 400 mcg folsav mellett a többi szükséges vitamin és ásványi anyagot is tartalmazza, amelyre szükséged lehet. Ha kipróbálnál más prémium minőségű készítményt is, nézz körül a webshopunkban egyéb étrend-kiegészítőkért!
A jobb felhasználói élmény érdekében weboldalunkon cookie-kat használunk. A weboldal böngészésével Ön elfogadja a cookie-k használatát. Adatkezelési tájékoztató.